Öğrenme Deneyimi

Günümüzde kurumlar tarafından gittik önemi anlaşılan bir konu Çalışan Deneyimi.. Günlerinin önemli bir bölümünü iş başında geçiren çalışan kesim, burada geçirdikleri zamana anlam katmak ihtiyacı içinde. Sadece gelir elde etmek ve bunun karşılığında emeklerini, bil ve tecrübelerini harcamak eski bir formül, artık aranan anlam burada bulunmuyor. Bu yapılan anlaşmanın olmazsa olmazı.

Sahip oldukları bilgi ve yetenekleri bu anlaşmalar karşılığında nerede kullanmayı seçeceklerinin yanıtı kurumlarca sağlanan çalışan deneyiminde.

Özellikle yeni nesil için çok önemli olan, Çalışan Deneyiminin ayrılmaz bir parçası olarak düşünülmesi gereken konulardan biri de Öğrenme Deneyimi…

Çalışanlar kurumun kendilerine sağladığı gelişim fırsatlarını, bu anlamda kendilerine yapılan yatırımı, bu yatırımın kariyerlerine sağlayacağı faydayı eskisinden çok daha fazla önemsiyor. Böylece yeni bir kavram ortaya çıkıyor; “Çalışanların Eğitilmesi” değil, “Çalışanlara Öğrenme Deneyimi” fırsatları sunulması.

Çalışanların eğitilmesi döneminde; katılımcıların edilgen olduğu, ihtiyaçlarının kendilerine pek az sorulduğu, kurumun her yıl belirlenmiş bütçesine göre eğitim planları yaptığı, iyi ihtimalle sunulan katalogdan kendisi için eğitimler seçtiği ancak bu taleplerin çoğu zaman karşılanmadığı, buna karşılık bazen katılımcıların aynı eğitime 3-4 kere gönderildi dönemleri birlikte yaşadık, hala da yaşıyoruz.:) Bu tabloda isteksiz katılımcılar, neden orada olduğunu anlayamamış ve ikna olmamış katılımcılar, bari seyahatin ve yediklerimizin tadını çıkartalım diyerek günü ilgisizce geçiren katılımcılar ile verimli bir eğitim gerçekleştirmek için zor durumlar içinde çaba sarf eden eğitmen profili olması kaçınılmazdı.

Bu yaklaşım da artık son günlerini yaşıyor…

Kurumlar iyi bir çalışan deneyimini hedefliyorlarsa, Öğrenme Deneyimi kavramları ile tanışmak, gelişim faaliyetlerini yeniden gözden geçirmek durumunda. Öğrenme Deneyimi konusunun ana ilkelerine göz atacak olursak;

  • İhtiyacı Karşılama; en önemli unsur. Bunun için ihtiyacı doğru tespit etmek, ihtiyaç tespiti için gerekli araçları doğru şekilde kullanmak, çalışan isteklerini işin içine katmak ve her iki taraf içinde ihtiyaca yönelik gelişimin sağlayacağı faydaları netleştirerek, çalışan ile mutabık olmak şart. İhtiyacın sadece bugünkü eksikleri gidermek değil, gelecekteki ihtiyaçlara da cevap vermesi, anlam katıyor. İşte bu gelişim bazını teşkil ediyor.
  • İçerik Belirleme; Hedef kitle ve ihtiyaca uygun içeriğin doğru şekilde oluşturulması en kritik konulardan. Bunun için bizzat katılımı grubun görüşünü alarak bir tasarım kurgulamak, yeni nesil içerik oluşturma metodolojilerini kullanmak önerilebilir.
  • Gelişim Araçları; üzerinde mutabık kalınan ihtiyacın hangi araçlarla giderileceğini tespit etmek bir sonraki adım. Digital dünyanın imkanlarından da faydalanarak; digital içerikler, videolar, vaka çalışması ve simülasyonlar, sanal sınıf ortamları, ödeve-görev ve test çalışmaları, sosyal öğrenme ve mobil öğrenme platformları, okuma materyalleri gibi araçlar ile vazgeçilmezimiz olan yüz yüze öğrenme türleri. Bunların hepsi öğrenme araçları. Ve emin olun bazen kullanılan araç katılımcılar için içerikten daha fazla öğrenmede etkili oluyor.
  • Öğrenme Kurgusu; Bu adım yukarıda saydığımız tüm konuları birbirine bağladığımız süreç. Yani ihtiyaca uygun şekilde belirlediğimiz içeriği, hangi bölümlerini hangi araçlarla aktaracağız, bunu nasıl bir süreçte yapacağız. Biz buna Öğrenme Mimarisi diyoruz. Şu an eğitim dünyasında moda olan adı ile Kürasyon…

Bu süreçler lineer bir akışta değil onu da belirtelim, içerik tasarımı, araç kullanımı ve bütünsel kurgu aslında AN’ da, bir arada, ortaya da çıkmalı…

Ve bir deneyim serüveninden bahsediyorsak, deneyimin ana ilkelerini de unutmamak şart;

  • Kolaylık: Tasarlayacağınız gelişim programına erişim, kullanım, akış, katılım, sonuç elde etme gibi tüm süreçler basitçe ulaşılan, kolay anlaşılır ve tüketilir bir yapıda olmalı.
  • Hız: Kullanılan ortamlar, elde edilecek sonuçlar, mikro içerikler hızlı kullanılabilir ve tüketilebilir olmalı.
  • Eğlence ve Keyif: Tüm süreç öğrenirken eğlenmeye ve keyif almaya imkan sağlamalı. Sadece çocukların değil emin olun yetişkinlerin de eğlenceye çok ihtiyacı var.
  • Kişiselleştirme: İşte burası en kritik alan. Tasarlanan gelişim programının ana konu başlığı altında kişisel ihtiyaçlara özelleşmesi, bireysel öğrenme tarzları ve hızlarına uyumlu olması gerekli. Hatta önerimiz hazırlanan program içinde katılımcının serbest hareket ederek kendi öğrenme yolculuğunu özgürce kendisinin belirlemesi.

Tüm sürecin konu uzmanı bir mentor ile desteklenmesi, sınıf ortamında tek taraflı uzun anlatımlar için değil, birlikte öğrenme, geliştirme ve sonuca ulaşma için aktif ortamlarda bir araya gelinmesi unutulmaması gereken bir diğer çözüm. Tabi dünyayı hemen değiştirmesi beklenen günlük eğitim mantığından, gelişimi sürekli destek veren bir sürece yaymak önemli bir paradigma değişimi. Sürekli temas, pekiştirme ve bilgi seviyesinden uygulama seviyesine geçişi sağlama hedef.

Tüm bunlarla yaklaşımlarla katılımcıların zevk alarak içinde var olduğu, gerçekten unutulmaz, hatta dilden dile anlatılacak öğrenme deneyimlerini zevkle tasarlayacağınıza eminiz.

İyi bir çalışan deneyimi için, iyi bir öğrenme deneyimi önemlidir… Çalışanlara iyi bir deneyim yaşatmak da hepimiz için çok önemli olmalıdır…

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili ne düşünüyorsun?
Paylaşmandan mutlu oluruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir