Kelimelerin Gücü Adına

Geçmişten günümüze bazı sözcükler anlamını yitirir, gerçek anlamları ya kullanılmamasından ya da yanlış tercümelerle dejenere olur veya unutulur. Bu talihsizlik insanoğlunun en önemli silahı muhakeme etme, iyi ile kötü arasında seçim yapabilme yetisine epey ciddi darbedir bir anlamda.

Her kelimenin kendine özgü bir titreşimi vardır. Kullandığımız sözcüğün anlamının daha iyi hissedilmesi ve istediğimiz etkiyi verebilmesi için temel kavramları ile dile getirilmelidir. Ancak sıkıntı tam da bu noktada oluşuyor. Ülkemizde bazı kavramlar tam gelişmediği için evrensel dilden uzak bir dil ile konuşmaya ve anlaşmaya çalışıyoruz. Çoğunlukla anlaşamıyoruz, aynı fikirde olmayanlar kutuplaşıyor, aynı fikirde olmamak düşmanca ayrılmak olarak algılanıyor. Sistemli olarak evrensel kaideler, insanın yaşam hakkı sanki unutturulmaya çalışılıyor. Evrensel dil bunun için çok önemli, unutmamak için

Evrensel dile uyumlanmak için ister Latince ister Arapça ister Grekçe olsun kavramların özgün iletilerini taşıyan kelimelerin seçimine dikkat etmeliyiz. Unutmayalım bu sözcükler türetilirken belli ses tonları göz önünde bulundurulmuştur. Sözcüklerin hecelerinin kökleri çeşitli anlamlar içermekte ve sözcüğün gücünü vermektedir. . Evrensel dil bağlamında bir diğer önemli kavram da semboldür. Sembol de belli bir anlamı taşıyan görseldir. Bu özelliği algıda beynin sağ tarafına, bilinçaltına hatta kolektif bilinçaltına arketiplere direkt bağlantı kurar. . Platon felsefesinde ”anamesis” sözcüğü, bilgilerin sadece duyu ve akıl yolu ile değil fakat hatırlamak yolu ile geldiğini açıklar. Bu görüşe göre evrensel bilgi bir şekilde şuurun derinliklerinde vardır. Modern okültizm, evrensel bilginin akaşık kayıtlar olarak adlandırılan toplu bellek kaydında bulunduğunu açıklar.Kilit sözcükler bu ortak bellekten yararlanmak için vasıtalardır. Hatırlamamız için.

Evrensel dil ve semboller için kendi okumalarınızı paylaşın, düşüncelerinizi dile getirin ve farklı bakış açıları ile tekrar tekrar düşünün. Başlarda kafa karışıklığı yaşanması doğaldır çünkü ezber bozacaksınız ve direnç gelecektir. Bu aşamada devam etmek ve vazgeçmemek önemli.  Hayatımızın bir anlamı var ve hiçbir şey boşuna değil, ” Sorgulanmamış bir hayat,yaşanmaya değer değildir ” der Socrates … artık kendinizi özgür bırakmanın vaktidir.

Gerçekten niye burada olduğunuzu hatırlayın.

Sevgilerimle,

Derya Akkaya 

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili ne düşünüyorsun?
Paylaşmandan mutlu oluruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir