Avrupa’da bir yapay zeka enstitüsü…

Avrupa’nın ortasında bir köy, yapay mı yapay ama zeki mi zeki, bir köy enstitüsü değil, ama Avrupa’nın köylerinden birinde kurulmuş bir enstitü: İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü…

Malum, yapay zekalar ve yapay zekalı robotlar, yapay zeka teknolojileri yavaş yavaş ama büyük bir hızla hayatımıza girmeye başladılar. Hemen her alanda, bankacılıktan market alışverişine kadar her yerdeler… Tabii, konumuz Müşteri Deneyimi olunca, bizim de aklımıza yapay zekalar hizmet sağlayıcısı olunca müşteri deneyimi nasıl olacak sorusu geliyor.

Bu sorunun yanıtını ararken, enstitünün yaptığı açıklama dikkatimizi çekti: “Hedefimiz akademiden, devletten ve endüstriden yapay zeka düşünürleri, öğrencileri, araştırmacıları, geliştiricileri ve kullanıcıları için küresel, disiplinler arası bir merkez olmak. Ayrıca yapay zekayı anlamak, etkilerini ve potansiyelini olumlu şekilde kullanmak isteyen liderler ve kanun koyuculara da hizmet vermek istiyoruz.”

Zaten enstitütün varoluş amacı da buymuş. Sorduğumuz soruya yanıt aramak… kısaca enstitü, yapay zekanın insanlara etkilerini inceleyecek…

Yapay zekanın hızla gelişmesi ve birçok alanda insanlardan daha üstün sonuçlar elde ederek çalışmaya başlaması, toplumda hem iş kaygısı hem de kontrolün yitirildiğine yönelik endişeler oluşmasına da sebep oldu. Savunma sanayisinde kullanılmaya başlanan yapay zekalı silahlar ise bilim kurgu filmlerinden alışkın olduğumuz “dünyayı ele geçiren bilinçli robotlar” düşüncesinin gerçek bir tehdit olarak algılanmasına yol açtı. İnsan Merkezli Yapay Zeka Enstitüsü bu yöndeki endişeleri ve sorunları ortadan kaldıracak çalışmalar yürütecek. Bir yandan yapay zeka teknolojileri geliştirirken diğer yandan kamuoyunda oluşan bu endişelerin giderilmesi ve yeni teknolojilerin düzenlenmesi için çalışmalar yürütecek.

Bu da zorunlu olarak, hizmet sektörüne yansıyacak… İnsanı merkeze alan teknolojiler çoğaldıkça, yapay zekalar bu yönde kendilerini geliştirdikçe Müşteri Deneyimi belki bir cennete dönüşecek, ütopyalar gerçek olacak.

Peki, enstitü bünyesinde başka neler olacak?

Bilgisayar bilimi, tıp, hukuk, işletme, ekonomi, çevre bilimi, dilbilim, siyaset bilimi ve felsefe gibi birçok farklı alandan toplam 78 akademisyen görev alacak. Enstitü bünyesinde verilecek derslerden bazıları da şunlar: Algoritmaların Siyaseti, Teorik Sinir Bilimi, Yapay Zeka Destekli Sağlık Hizmetleri ve Yapay Zekanın Düzenlenmesi.

Kim bilir Köy Enstitüleri kapanmasaydı eğer, belki de böyle bir enstitü bizim köylerden birinde kurulmuş olacaktı.

Yazan: Kaan Demirdöven

0 cevaplar

Cevapla

Yazıyla ilgili ne düşünüyorsun?
Paylaşmandan mutlu oluruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir